Porady

HIGIENA JAMY USTNEJ

Mycie zębów jest podstawą, aby zachować zdrowe łuki zębowe. W celu sprostania wymogom dobrej higienizacji jamy ustnej powinniśmy używać:

Technika szczotkowania zębów

Pamiętajmy, że zęby trzonowe i przedtrzonowe mają pięć powierzchni do umycia, a pozostałe tylko i aż cztery. Zęby myjemy ruchami kolistymi, pamiętając aby nie stosować dużego nacisku (15-50 g). Siłę nacisku można skontrolować naciskając na przykład szalkę wagi. Nie zapominajmy, że mamy też zęby tylne i tam szczotka powinna też się dostać. Jedynymi powierzchniami po ktorych możemy szczoteczką szorować są to powierzchnie żujące trzonowców i przedtrzonowców. Na koniec mycia przykładamy szczoteczkę do granicy błony śluzowej (włosie powinno znajdować sie jednocześnie na zębie i dziąśle) i delikatnymi ruchami masującymi "naciągamy dziąsła na zęby". Płuczemy i sprawdzamy językiem czy każda powierzchnia zęba jest gładka jak szkło. Do skontrolowania czy poprawnie umyliśmy zęby możemy użyć specjalnych płynów lub tabletek wybarwiających.

Szczotka do zębów

Szczotka do zębów powinna być dobrana do wielkości jamy ustnej. Włosie dobieramy w zależności od chorób jamy ustnej, najczęściej powinno być średnio twarde. Jeżeh4 mocno naciskamy szczotkę podczas mycia, to powinniśmy dobrać rączkę elastyczną lub używać szczoteczki elektrycznej z czujnikiem siły nacisku. Nową szczoteczkę przed pierwszym użyciem warto zamoczyć w gorącej wodzie.

Szczoteczki elektryczne czyszczą szybciej i o wiele dokładniej niż tradycyjne manualne szczoteczki do zębów, przez co są zalecane przez stomatologów. Są one o wiele skuteczniejsze w usuwaniu płytki nazębnej przez którą tworzy się kamień nazębny. Żeby dokładnie oczyścić zęby tradycyjną szczoteczką, należy je szczotkować naprawdę długo i bardzo dokładnie. Główka szczoteczki elektrycznej porusza się bardzo szybko, skutecznie usuwa osad z zębów oraz wnika między zęby głębiej niż klasyczna szczoteczka.

Pasta do zębów

Pastę do zębów dobieramy w zależności od wieku i problemów jakie mamy z zębami. Dzieci nie powinny myć zębów pastą dla dorosłych. Zwracamy też uwagę czy pasta nie jest za bardzo ścierna.

Płyn do płukania jamy ustnej

Płyny do płukania jamy ustnej stosujemy w zależności od problemów zdrowotnych z którymi musimy się zmierzyć. Na codzień używamy zwykłych płynów, a lecznicze płukanki powinien doradzić stomatolog. Pamiętajmy, że płyn w jamie ustnej wejdzie w takie miejsca, gdzie pasta do zębów nie dotrze.

Szczoteczka międzyzębowa

Szczoteczka międzyzębowa powinna być dobrana do rozmiaru przestrzeni międzyzębowych. Nieraz powinniśmy posiadać szczoteczki o różnych wielkościach. Do dobrania odpowiedniego rozmiaru przydatne są specjalne kh4ny międzyzębowe. Nie stosujmy za grubych szczoteczek. Przy myciu starajmy się każdą przestrzeń międzyzębową oczyścić przynajmniej dwa razy. Tymi szczoteczkami możemy również czyścić przęsła mostów protetycznych i elementy stałych aparatów ortodontycznych.

Nici do zębów

Nici do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych możemy wybrać z fluorem lub bez, okrągłą lub płaską oraz szeroką lub cienką. Wybieramy w zależności od warunków anatomicznych i potrzeb zdrowotnych. Posiadacze mostów powinni używać specjalnych nici.

Skrobaczka do języka

Skrobaczki do języka używamy do czyszczenia wewnętrznych powierzchni poh4czków i języka. Skrobaczki na szczotkach do zębów nie zawsze spełniają swoją funkcję ponieważ są za wysokie i drażnią podniebienie.

Irygator

Irygator stomatologiczny jest to przyrząd elektryczny wytwarzający strumień wody do czyszczenia zębów. Używamy go też do masowania dziąseł, czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i przęseł mostów. Zazwyczaj używamy letniej wody z dodatkiem płynu do płukania jamy ustnej. Ważne jest żeby końcówkę irygatora przykładać prostopadle do h4nii dziąseł. Nie wolno kierować strumienia w kierunku kieszeni przyzębnych!

Guma do żucia

Gumy do żucia (bez cukru) warto używać gdy nie możemy umyć zebów po posiłku. Nie należy ich żuć dłużej niż około 20 minut.

GŁÓWNE PRZYCZYNY PRZEBARWIEŃ ZĘBÓW